خودرو لندرور دیفندر هم به خاطره ها پیوست

لندرور دیفندر که برای ایرانی ها بسیار خاطره انگیز است اولین بار توسط شرکت مرتب خودرو وارد ایران شد.کمپانی انگلیسی طی مراسمی با نمایش آخرین خودرو تولیدشده لندرور دیفندر تولید این خودرو را برای همیشه متوقف کرد.

خودرو قدیمی پرطرفدار و معروف انگلیسی ' لندرور دیفندر ' روز جمعه طی مراسمی در کارخانه جگوار لندرور در 'سولی هول ' در 'وست میدلندز' انگلیس به خاطره ها پیوست. در این مراسم، با نمایش آخرین خودرو تولیدشده 'لندرور دیفندر'، خط تولید این خودرو بعد از 67 سال برای همیشه متوقف شد.

 

لندرور دیفندر که دورانی نیز در ایران مونتاژ می شد، از جمله خودروهایی است که نسل های متفاوت آن حتی مدل های بسیار قدیمی اش را می توان همچنان در گوشه و کنار انگلیس به وفور دید.
به گفته کارشناسان خودرو، از جمله علل پایان یافتن خط تولید خودرو لندرور دیفندر به رغم قابلیت های بسیار بالای آن در بخش های مختلف از جمله نظامی و تفریحی، وجود مشکلاتی در حفظ ایمنی و استانداردهای آلودگی و طراحی قدیمی آن بوده است.

دیفندر خودرویی است که ظاهری متعلق به قرن بیستم دارد. با وجود قابلیت های آفرود بالا و کارایی چند وجهی آن در امور کشاورزی و نظامی و تفریحی، مقررات مصرف سوخت، انتظارات مشتریان از راحتی و آسایش، رقابت فشرده تر در بازار و طراحی قدیمی، باعث شده تا لندروور قید این مدل را برای همیشه بزند و آن را از گردونه خارج نماید.

گرچه امروزه لندرور دیفندر به عنوان خودرو حمل نقل نظامی و حمل سرباز و خودروی فرمانده ای و حمل ادوات و... استفاده می شود و در بسیاری از ارتش های دنیا نظیر انگلستان، پاکستان، هند، ایتالیا، استرالیا و کانادا مورد استفاده قرار می گیرد ولی با این حال این خودروی محبوب که برای ایرانیان نیز بسیار خاطره انگیز است، به تاریخ پیوست.

خودرو لندرور دیفندر هم به خاطره ها پیوست

آخرین مدل دیفندر تولید شده

 

این خودرو اولین بار توسط شرکت مرتب خودرو وارد ایران شد ولی در حال حاضر در ایران هیچ نماینده ای ندارد. ولی در کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای نمایندگی های زیادی است. امکانات رنجرورهای قدیمی قابل رقابت با امکانات خودروهای روز دنیا است و به دلیل همین امکانات هنوز در سرتاسر دنیا چرخ این مدل از رنجرورها بر جاده ها و کوه ها و بیابان ها می چرخد.

لندرور، (به انگلیسی:Land Rover) شرکت خودروسازی بریتانیایی است، که به جهت ساخت خودروهای چهارچرخ محرک، مشهور می باشد.

شرکت لندرور هم اکنون زیرمجموعه ای از گروه جگوار لندرور به شمار می آید و از سال 2008 متعلق به کمپانی هندی تاتا موتورز می باشد، که خود شرکت تابعه ای از گروه تاتا محسوب می شود.

ریشه های تاسیس این شرکت به سال 1948 باز می گردد، که موریس فردیناند ویلکس؛ رییس هیئت مدیره وقت گروه روور با هدف تولید خودروهای چهارچرخ محرک، اقدام به طراحی و راه اندازی خط تولید لندرور نمود.

شرکت روور در آن زمان خود زیرمجموعه ای از کمپانی لیلاند موتورز به شمار می آمد، تا اینکه در سال 1967 بریتیش لیلاند شرکت روور را تصاحب نمود. در 1994 در پی خریداری روور توسط ب ام و، برند لندرور نیز به این شرکت آلمانی واگذار گردید.

در سال 2000 برای نخستین بار، مدیریت کمپانی ب ام و اقدام به جداسازی برند لندرور، از شرکت روور نمود. در اواخر سال 2000 لندرور به عنوان یک برند و شرکت مستقل، به کمپانی فورد فروخته شد.

در 2008 در حالی که شرکت هایی چون ماهیندرا، تاتا موتورز، مدیریت سرمایه سربروس، تی پی جی کپیتال و شرکت مدیریت آپولو، خواهان خریداری لندرور بودند، سرانجام شرکت فورد، دو شرکت زیرمجموعه خود، یعنی جگوار کارز و لندرور را بطور همزمان، به تاتا موتورز واگذار کرد.

در ماه ژوئن 2008 در پی ادغام جگوار کارز، لندرور و رنجرور، گروه جگوار لندرور، تحت مدیریت تاتا موتورز تشکیل شد. شرکت لندرور تا ماه مارس 2012 به عنوان زیرمجموعه ای از جگوار لندرور، شمار 251٫632 دستگاه خودرو تولید نمود.

لندرور تاکنون مدل های زیادی را عرضه کرده و هم اکنون 3 مدل از این شرکت بنام های لندروور دیسکاوری ، لندرور دیفندر و لندروور فری لندر ، در خط تولید کارخانه های لندرور قرار دارند.

طراحی نخستین خودروی لندرور به سال 1947 بازمی گردد، که موریس فردیناند ویلکس؛ رییس هیئت مدیره وقت گروه روور و طراح ارشد خودروهای شرکت روور، در زمان تعطیلات تابستان، در مزرعه شخصی اش در نیوبارو، ولز، با استفاده از شاسی و اکسل خودروی ویلیس ام بی، که متعلق به شرکت آمریکایی جیپ بود، شروع به ساخت نخستین مدل از خودروهای لندرور نمود. این مدل، بعدها لندرور سری 1 نام گرفت.

تولد برند لندرور، به عنوان یک شرکت و نشان تجاری مستقل، به زمانی بازمی گردد، که جنگ جهانی دوم، با تمام تلفات و ویرانی هایش، بتازگی پایان گرفته بود و کارخانهٔ شرکت روور در سالی هیل، انگلستان نیز، مانند بسیاری از کارخانه های خودروسازی و صنعتی دیگر، در حال تجدید ساختار بود و می بایست سیاست جدیدی را برای تولیدات خود اعمال می کرد.

این کارخانه در زمان جنگ، به تولید اتومبیل با برند موریس مشغول بود و در کنار آن نیز، برخی از لوازم و ماشین آلات مورد نیاز شرایط جنگ را، تولید می نمود.

با پایان گرفتن جنگ، مدیریت کارخانه تصمیم به تولید وسیلهٔ نقلیه ای گرفت، که بتوان با صادر کردن آن، قسمتی از نیاز وارداتی خود، نظیر مواد اولیه را، تأمین کند و همچنین خودرو تولید شده برای فعالیت های عمرانی پس از جنگ نیز، مفید واقع گردد.

در سال 1947 موریس ویلکس، طرح تولید انبوه یک اتومبیل چندمنظوره دو دیفرانسیل، که توان جایگزین شدن اتومبیل های دو دیفرانسیل آمریکایی و بریتانیایی، نظیر جیپ، فورد و ویلیز را که در آن زمان اولین و تنها خودروهای دو دیفرانسیل بودند، را با مدیران وقت گروه روور مطرح نمود.

بعد از گذشت پنج ماه، اولین نمونهٔ این تولید جدید، که لندرور نام داشت، آماده شد. زمان در تولید این خودرو بسیار حائز اهمیت بود، زیرا می بایست برای بقای کارخانه، هر چه زودتر به بازار جهانی راه پیدا می کرد و سرانجام در 30 آوریل 1948 برای اولین بار در نمایشگاه جهانی خودرو در آمستردام، از نخستین مدل لندرور، رونمایی شد.

این خودرو به زودی نظرها را متوجه خود نمود، زیرا دارای ویژگی های خاصی بود، خودرویی چندمنظوره که جزئیات زیادی در طراحی آن رعایت شده بود. جنس بدنه آن از آلومینیوم بود و این مسأله باعث جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی در اثر رطوبت می شد، دارای موتوری چهار سیلندر بود، که توسط گیربکسی چهار سرعته، نیرو را به چهار چرخ منتقل می کرد و در کنار آن، از گیربکس کمک نیز سود می جست، بنابراین دارای چهار دنده سبک و چهار دنده سنگین بود.

از افتخارات لندرور این است که تنها خودروی موجود در موزه لوور پاریس است و در زیر آن نیز چنین نوشته اند :

خودرویی که بیشترین خدمت را به بشریت کرده است. ( مدل 1975) با وجود قدیمی بودن در ایران ولی هنوز خودرو شماره یک مسابقات offroad ایران محسوب شده و در سال های اخیر چندین بار رتبه نخست را کسب کرده است. رنجرور در تمام دنیا خودرویی محبوب و ارزشمند است و طرفداران خاص خود را دارد.

 

برخی مدل های دیفندر تولید شده در تاریخ

لندرور دیفندر خودروی خاطره انگیز ایرانی ها بازنشسته شد
لندرور دیفندر در تمام دنیا خودرویی محبوب و ارزشمند است
طراحی نخستین خودروی لندرور دیفندر
خودرو لندرور دیفندر هم به خاطره ها پیوست
خودرو لندرور دیفندر هم آخرینمدل خود را تولید کرد
First slide